Projektový den „Ze života české společnosti“
8. prosince 2019 by admin_sv

V pondělí 2. prosince děti ze 4. – 7. třídy prožily v jednom dopoledni, jaké bylo žít ve složité době totalitní moci.

Ve skupinkách se vžily do členů jedné rodiny, která prožívala významné události od voleb roku 1946, přes roky 1948, 1968 a 1977, až k listopadu 1989. Volily v prvních poválečných volbách, ve kterých zvítězily komunisté – děti nicméně zvolily sociální demokracii. Zažily únorový převrat následovaný obdobím stalinizmu, v době pozvolného tání navštívily pavilon Expo v Bruselu, s pomocí vystřihovánek ohákly postavy mladších členů rodiny, které vyrazily za kulturou 60. let. Zažily šok z okupace, vázání pionýrských šátků i se slibem věrnosti, vytvořily neodolatelné reklamy na dobové hračky, zacvičily si spartakiádu, nebo si v roli rebelů zahrály v kapele Plastic People.

Celou dobu se musely rozhodovat jako rodina a za svá rozhodnutí nést odpovědnost. Každá rodina se v průběhu hry obohatila o skoro stejně vysokou částku herní měny „totáč“. Nehledě na odměnu došli úspěšně všichni až k sametové revoluci. Ve zpětné vazbě lektorce programu Veronice Krištofové, která nás všechny celým dopolednem skvěle provázela, hodně rezonovalo, že ta doba teda taková legrace nebyla, že to bylo dost drsné, nelehké a někdy i kruté, i přes to, že jsme si sami legrace během dopoledne užili dost. My naštěstí už 30 let můžeme.

Projektový den

 


»  Substance:WordPress   »  Style:Ahren Ahimsa