Proměna zahrady pokračovala na podzim
19. listopadu 2019 by Josef

Otevření celé zahrady dětem

Když děti v září přišly do školy, byly překvapené, co se všechno dělo na jejich zahradě. Přibyla jeskyně, chýše, hnízdo, skluzavky, je vytvarovaný nový sáňkovací kopeček. Kolem pumpy koryta, vodní cesta z kmenů k nim. Všude spousta krásných oblázků, větších kamenů a v kutišti kromě kamenů i různě opracovaná dřívka. Hračky se rázem dostaly na druhou kolej. Děti je nepotřebovaly. Vstup ke skluzavce a k sáňkovacímu kopečku zatím ale oddělovala lana. Bylo potřeba, aby nově zasazená travička zesílila. To se ale změnilo už 17. října. Celá zahrada byla otevřena dětem. Slavnostního otevření se zúčastnili zástupci Nadace Proměny Karla Komárka  Kateřina Hemerková, Radek Janoušek a Jana Říhová a i autor herního mobiliáře zahrady Lukáš Gavlovský. Sešli jsme se ve společném kruhu. Písnička Stromy zahájila slavnostní otevření. Po slavnostním slovu zástupců škol i nadace Lukáš Gavlovský s dětmi odmotal lana, která prostor ohraničovala a děti se rozběhly po zahradě. Nejvíc lákala samozřejmě nová skluzavka, ale postupně se děti rozptýlily po celé zahradě. Někteří využili okamžitě sáňkovací kopeček na válení sudů, jiní se usadili na vyhlídce nebo schovali v jeskyni. A někomu radost ze skluzavky vydržela celé dopoledne. Na dětech byla radost vidět a měli jsem ji tedy i my…. Děkujeme za proměněnou zahradu.

Sázení dřevin do části les.

Na podzim nám ještě zbývalo vysadit dřeviny do lesní části podle osazovacího plánu Radky Komrsové. Sehnali jsme všechny rostliny a společně jsme plánovali zasazení. Sešli jsme se společně děti z MŠ obou škol a školáci z 3. – 5. třídy. Společnou práci odstartovala opět písnička „Stromy“. Každý školák měl přidělený strom nebo keř a všichni pomáhali při hloubení děr, sázení a zalévání. Malí školáci z 1. třídy se také seznámili s tím, jaké dřeviny nám přibyly na zahradě. Skládali vlastnosti dřevin a přiřazovali názvy.  Všechny nové rostliny jsou ohražené ochrannými plůtky. Doufáme, že děti na ně budou dávat pozor a všechny nám pěkně porostou.

Máme se na co těšit, náš les bude, až na dvě dřeviny, jedlý 😛  Máme tam totiž hrušeň, třešeň, rybíz červený, zimolez kamčatský – „kamčatskou borůvku“, muchovník – „ indiánskou borůvku“ a aronii – „černý jeřáb“.

Otevření zahrady


»  Substance:WordPress   »  Style:Ahren Ahimsa