Školní zahrada otevřená pro veřejnost v Petroupimi
26. května 2018 by Josef

Předposlední květnový čtvrtek se školní zahrada v Petroupimi otevřela pro širší veřejnost.

Připojili jsme se tak k celosvětové akci, měsíc školních zahrad, jejíž smyslem je ukázat rozmanité možnosti využití školní zahrad, uvědomění si jak pestré využití venkovní prostředí poskytuje a jak je vhodné je začlenit do každodenního života školy. Původcem myšlenky otevřených zahrad je Mezinárodní asociace školních hřišť a zahrad (ISGA). V Česku je jejím členem Nadace Proměny Karla Komárka, která u nás spolu s dalšími partnery podporuje širší využití školních zahrad a učení se venku. V letošním roce je možné měsíc otevřených zahrad slavit poprvé i u nás v České republice.

Na přípravě programu pro den otevřených zahrad se podílely velkou měrou děti. Děti z mateřské školy Petroupim, Církevní MŠ i ZŠ Archa společně nacvičili pohádku o Šípkové Růžence, užili si pak společně i pohádku o Perníkové chaloupce Divadla Zuzany Fricové. Děti z mateřské školy připravili i občerstvení ze zahradních zdrojů. Všichni si pak pochutnali na přírodních limonádách, pomazánce s pažitkou a ředkvičkami ze školního záhonku. Tvořivé dílny připravili pro děti dospělí i děti. V dílnách připravených dětmi se hráli hry, malovalo se, skládaly origami, tvořily papírové květiny. Mohli jste si vyzkoušet frotáž. Také jak přesnou máte mušku při házení kroužky, míčky a jestli se vám povede přejít ´lajnu´bez držení. Všichni společně splétali síť, na které se pak na zahradě budou moci děti houpat, drátovali, poznávali vůně v aromaterapeutickém stánku. A hlavně si užívali volnou hru ve všech koutech zahrady. Odpoledne jsme uzavřeli posezením u ohýnku a zpíváním s kytarou.

 

Den otevřených zahrad

Výběr fotografií z akce pro ilustraci. Za foto děkujeme Petře Macháčkové


»  Substance:WordPress   »  Style:Ahren Ahimsa